The best Side of izmir laparoskopik cerrahi doç. dr. emrah beyan torbalı resimleri

Omuz Ağrısı: Dış gebelik, omuz bölgesinde şiddetli ağrıya da neden olabilir. Bu ağrı, dış gebeliğin ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabilir ve genellikle tek taraflıdır. Omuz ağrısı, dış gebeliğin belirtilerinden biridir ve ihmal edilmemelidir.

Bulantılar daha şiddetli ise, beslenmeyi bozuyor ve aşırı kilo kaybına neden oluyorsa o zaman bazı ilaçların kullanılması gerekir.

Normal şartlarda, bireyler genellikle ilk aşamada dış gebeliğin belirtilerini fark etmeyebilirler. Bazı ektopik gebelik vakalarında, kadınlar adet görmeme, meme hassasiyeti ve mide bulantısı gibi hamileliğin erken belirtilerine veya semptomlarına sahip olabilirler.

Dış gebelikte normal sağlıklı gebelikte olduğu gibi adet kanaması olmaz. Ancak gebelik esnasında anormal vajinal kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda kadınlar adet kanaması geçirdiğini düşünebilir.

Dış gebelik kadının hayatını riske atan ve bazen kayıplara varan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kesinlikle arka plana atılamamalı ve tedavi edilmelidir.

Nadiren dış gebelik sonucu tahriş olan diyafram omuz ağrısına sebep olabilir. Mide bulantısı ve kusma da hamilelik belirtisiyle karıştırılabilen bir başka semptomdur. Baş dönmesi, halsizlik veya baygınlık hissi de dış gebelik belirtileri arasındadır. İdrar yaparken ya da bağırsak hareketlerinde ağrı veya rahatsızlık da yaşanabilir.

Yine erken teşhis dış gebelik erken teşhis edilen dış gebeliklerde ilaçla tedaviye başvurularak embriyonun vücuttan atılması sağlanabilir. Acil komplikasyonların olası olduğu vakalarda ise direkt ameliyatla ektopik kitle vücuttan tahliye edilir.

Diğer sağlıklı gelişen gebeliklerde olduğu gibi dış gebelik durumlarında da adet görme olasılığı yoktur.

Yaygın olarak "tüplerinizin bağlanması" olarak bilinen kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu işlemi de dış gebelik riskini arttırır.

Bir tarafta veya her iki tarafta da bıçak saplanır tarzda veya kramp şeklinde ağrı hissedilebilir.

Dış gebelik geçirmiş olmanın gelecekteki gebeliklere etkisi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak dış gebelik sonrası sağlıklı bir şekilde gebe kalma ve sağlıklı bir gebelik geçirme olasılığı vardır.

Çünkü dış gebelik normal bir gebelik değildir. Genellikle dış gebelik yaşayanlar farklı komplikasyonlar nedeniyle hayati risk altındadır. Bu doğrultuda sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen her kadının dış gebelik hakkında belirli bilgilere sahip olması gerekir.

Şiddetli ve hayatı tehdit eden semptomlar söz konusu olduğunda, teşhisin tüm advertımlarını gerçekleştirmek için yeterli zaman yoktur. Böyle bir durum ani bir abdominal atak olarak kabul edilir ve acil tedaviye başlamak için gerekli olan acil ameliyat yapılır.

Dış gebelik tıptaki advertı ile ektopik gebelik olarak da adlandırılmaktadır. Aynı zamanda tubal gebelik, kornual gebelik, intersiyel gebelik, gizli gebelik gibi isimleri ve farklı türleri de bilinmektedir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “The best Side of izmir laparoskopik cerrahi doç. dr. emrah beyan torbalı resimleri”

Leave a Reply

Gravatar